🎁Már csak pár óra és azok a bizonyos csizmák megtelnek gyümölccsel, csoki mikulással, virgáccsal. Ennek apropóján összegyűjtöttünk pár érdekességet a világból a Mikulással kapcsolatban:

1. A Mikulást eredetileg lila színű palásttal ábrázolták, ezzel utalva Szent Miklósra és a püspökök lila színű ruhájára. A piros öltözékére az 1930-as években tett szert, amikor Habbon Sundblom újragondolta a figurát a Coca-Cola Company felkérésére, akik a nagyszakállút kívánták felhasználni a karácsonyi kampányukhoz.

2. A hollandok is újragondolták a figurát, náluk ugyanis a Mikulás fehér lovon közlekedik. Ennek az az oka, hogy összemosták a Télapót a középkori lovagi hagyományokkal, így a Mikulásnak búcsút kellett mondania a szánjának.

3. Az igazi Mikulás “hivatalosan” Finnországban, Lappföldön lakik. A gyerekek még e-mailt is küldhetnek neki a santa.claus@santaclausoffice.fi címre.

4. Az olaszoknál nincs is Mikulás: náluk egy La Befana nevű kedves boszorkány ajándékozza meg a gyerekeket, ráadásul nem is december 6-án, hanem egy hónappal később, január 6-án.

5. Ugye te sem tudod, hogy a Mikulás miért éppen az ablakba kikészített csizmákba teszi az ajándékait? A magyarázat Szent Miklós alakjához fűződik, aki egyszer úgy segített egy elszegényedett anatóliai családon, hogy az otthonuk ablakába tett egy marék pénzt. Azért kell a csizmát az ablakba készíteni, hogy legyen hova tennie a meglepetéseket a télapónak.6. Magyarországon a 18. században betiltották a mikulásozást, mivel a gyerekek túlságosan féltek tőle. Ezen nincs mit csodálkozni, ha tudjuk, hogy a 17-18. században még egy félelmetes félig szarvas-, félig emberlényként ábrázolták a Mikulást, aki hosszú bottal járt a gyerekek között, és sokkal inkább megbüntette és megverte, semmint cukorkákkal jutalmazta őket.

7. A Mikulás nemcsak a tejet és sütit szereti, mint ahogyan azt az amerikai filmekben ábrázolják. A skandináv államokban zabkásával kedveskednek neki, a britek pedig húsos pitét, sört vagy éppen sherryt kikészítenek a tiszteletére.

8. A Mikulás rénszarvasai is rejtélyesek. Az összes állat fiúnevet visel, ám a hím rénszarvasok télen ledobják az agancsukat, ellenben a Mikulás állataival, akik télen is büszkén viselik fejük ékességét. Vagy netalán nőstény állatai vannak a Mikulásnak, akiknek fiúneveket adott?

9. Észak-Amerikában és Kanadában Santa Clausnak, Angliában Father Christmasnek, Dániában Sinter Klaasnak, Finnországban Joulu Pukkinak, Franciaországban Père Noëlnek, Hollandiában Kerstmannak vagy Sinterklaasnak, röviden csak Sintnek, Horvátországban Sveti Nikolának, Božić Batának, Japánban Santa-szan vagy Jizonak, Kínában pedig Sengtan Laozsennek hívják.